WARSZTATY na temat pierwotnych wspólnot chrześcijańskich

villecroze

Zapraszamy do udziału w warsztatach:

WSPÓLNOTY PIERWOTNEGO CHRZEŚCIJAŃSTWA,

30.06. – 5.07.2014, Villecroze, Francja.

Warsztaty poświęcone będą historii powstania, strukturze i teologii wspólnot chrześcijańskich, które wyłoniły się w pierwszym wieku po narodzinach Jezusa. Wspólnoty te stały się miejscem, gdzie przechowywane były, przekazywane, a w końcu zredagowane i spisane najstarsze świadectwa chrześcijańskiej wiary, w tym głównie księgi, wchodzące w skład Nowego Testamentu. Poznanie genezy, struktury i teologii tych wspólnot jest zatem znakomitym wprowadzeniem do pogłębionej lektury pierwotnych zapisów chrześcijańskiej wiary, które dziś uważa się za natchnione.

Najważniejsza jest tu niewątpliwie pierwotna wspólnota uczniów, zgromadzonych wokół Jezusa. Po jego śmierci i zmartwychwstaniu zaś najważniejszą wspólnotą staje się opisana przez ewangelistę Łukasza wspólnota jerozolimska, na którą największy wpływ miał Jakub i Piotr. Po prześladowaniu uczniów, zapoczątkowanym przez męczeńską śmierć Szczepana, duża część uczniów przeniosła się do Antiochii, gdzie powstała wspólnota wyznawców Jezusa, których zaczęto nazywać chrześcijanami. Inne ważne wspólnoty pierwotnego chrześcijaństwa to wspólnoty związane z osobą Pawła Apostoła: Korynt, Saloniki, Rzym, jak również z osobą Jana: Efez.

Zajęcia poprowadzą Krzysztof PaczosJan Jankowski i Robert Skiba, teologowie i filozofowie, pracujący jako katoliccy księża we Francji, od lat badający okres pierwszych wieków Kościoła i czerpiący stamtąd inspiracje do swego prywatnego życia, a także do wspólnoty, którą razem tworzą.

wykladowcy2

Każdego dnia warsztatów odbywać się będą dwie dwu(trzy)godzinne sesje (przed południem i po południu). Wszystkie zajęcia prowadzone będą w języku polskim. W trakcie zajęć nie przewiduje się żadnych wspólnych praktyk religijnych. Tym samym bycie wierzącym, praktykującym, czy w jakikolwiek sposób zaangażowanym religijnie nie stanowi warunku uczestnictwa w warsztatach.

 Warunki uczestnictwa:

Warsztaty odbywać się będą w kameralnym gronie (nie więcej niż 12 osób). Przyjęcie na warsztaty dokona się na podstawie wymiany korespondencji z zainteresowaną osobą. Zgłoszenie należy przesłać do 20 kwietnia na adres: ecole@didaskalos.fr

Termin:

Warsztaty rozpoczną się w poniedziałek wieczorem 30 czerwca 2014 roku i potrwają do soboty 5 lipca 2014. Szczegółowy program przesłany zostanie osobom, które zgłoszą chęć uczestnictwa w warsztatach.

Miejsce:

Ateliers de développement w Villecroze, Prowansja, południowa Francja. Przewidziane jest zakwaterowanie na miejscu (pokoje jedno- lub dwuosobowe z łazienkami). Więcej informacji o miejscu na stronie: http://synodiaaccueil.org/

Koszt:

Koszt uczestnictwa w seminarium: 90€. Koszt zakwaterowania (nocleg z wyżywieniem): 30€/dzień. Dojazd na miejsce we własnym zakresie. Najbliższe lotniska: Nicea (LOT) i Marsylia (Ryanair), oddalone o około 100-120 km od Villecroze. W porozumieniu z organizatorami możliwe jest zorganizowanie transportu z lotniska.

Dla chętnych istnieje możliwość odpłatnego przedłużenia pobytu, przed lub po terminie seminarium.

Facebook:

https://www.facebook.com/events/1451674555069417/

, , , , , , ,

Add Comment RegisterNapisz komentarz