FAQ

0. Spis treści

1. Rejestracja
2. Formatowanie komentarza

1. Rejestracja

Rejestracja na didaskalos.pl przebiega dwuetapowo. Najpierw należy w prawym górnym rogu strony kliknąć link “zarejestruj się” i w oknie, które się ukaże, wpisać swoją nazwę użytkownika (która nie może zawierać spacji, polskich znaków, itd., gdyż determinuje adres bloga: didaskalos.pl/nazwauzytkownika), adres e-mail oraz wynik prostej operacji matematycznej, która sprawdza, czy próba rejestracji nie jest dokonana przez bota (aktualizacja: w tym miejscu użytkownik proszony jest o przepisanie kodu z obrazka):
Jeśli wpisane dane są poprawne, ukaże się potwierdzenie z informacją, że hasło zostało wysłane mailowo:
Sprawdzamy (jeśli mail nie przychodzi, to również w spamie) swoją skrzynkę, na której po kilku minutach powinien znajdować się mail z danymi, które pozwolą na pierwsze logowanie:
Po zalogowaniu ukazuje się nam edycja profilu. W tym miejscu można wpisać swoje imię, nazwisko i/lub pseudonim, dołączyć zdjęcie lub grafikę, wybrać, jak mają być podpisywane nasze posty i komentarze oraz podać kilka informacji o sobie.

Profil pozwala również na zmianę hasła (co jest wysoce zalecane) oraz wgranie zdjęcia (zostanie ono przez redakcję didaskalos.pl zamienione na skalę szarości i kwadrat o rozmiarach 80x80px, jeśli więc użytkownik chce sam skadrować to zdjęcie, musi to uczynić przed wgraniem go na serwer). Uwaga: zdjęcie ukazuje się dopiero po akceptacji i obróbce przez redakcję.

Po zapisaniu profilu można już swobodnie korzystać ze wszystkich funkcji Didaskalosa – dodawać nowe teksty, komentarze, używać poczty wewnętrznej itd.

2. Formatowanie komentarza

Komentarze do wpisów mogą być formatowane za pomocą podzbioru tagów HTML. Dostępne tagi to <b />, <u />, <i /> oraz <blockquote />. Odpowiadają one kolejno za pogrubienie, podkreślenie, pochylenie tekstu oraz oznaczenie, iż jest on cytatem. Linki są zamieniane na klikalne automatycznie.

Przy każdym komentarzu znajdują się przyciski “cytuj” i “odpowiedz” pozwalające na wygodne prowadzenie dyskusji. Zalecamy korzystanie z nich, gdyż wstawiają one do tekstu nick autora komentarza, na który odpowiadamy, w formie klikalnego odnośnika do cytowanego materiału.

Można też zacytować tylko fragment wypowiedzi. W tym celu należy (1) zaznaczyć interesującą nas część komentarza oraz (2) nacisnąć przycisk “cytuj”. Odpowiedni kod (3) zostanie wstawiony automatycznie:

Gdy interesuje nas wyróżnienie fragmentu tekstu, zaznaczamy go w tworzonym komentarzu i klikamy odpowiedni przycisk na pasku narzędzi. I tak zaznaczenie słowa “pogrubiony” i naciśnięcie przycisku “B” otoczy to słowo potrzebnymi tagami, które uczynią je pogrubionym. Podobnie z pozostałymi formatowaniami.

Po zakończeniu edycji komentarza zaleca się nacisnąć przycisk “podgląd”, by zobaczyć jak komentarz będzie wyglądał po zapisaniu i w celu wychwycenia ewentualnych błędów:
Ostatecznie, po naciśnięciu “opublikuj” komentarz zostaje dodany:

Komentarze (45)
 • Tutaj prosimy także zgłaszać swoje uwagi i sugestie techniczne.

  administrator
  administrator 2012.03.24 22:19
 • Pamiętajcie o dodawaniu tagów do wpisów! :)

  aneta.maria
  aneta.maria 2012.03.24 22:57
 • Nie widzę zawiadomienia o tym, że się otrzymało pocztę.

 • @ Paweł Żarkowski:

  Zawiadamiam Cię, że otrzymałeś pocztę. ;-)

  Jarosław Dudycz
  Jarosław Dudycz 2012.03.25 21:57
 • @ Paweł Żarkowski:
  W wordpressowej wtyczce od poczty był błąd. Musiałem poprawić. Powiadomienia mailowe już są – powinno działać. Dzięki za wiadomość.

  administrator
  administrator 2012.03.25 22:20
 • Mam takie pytanie: czy nie można zrobić coś z tagami, żeby nie było ich aż tyle? Są zbyt szczegółowe. Wydaje mi się możliwe szukanie czegoś na temat “Bóg” czy “Duch Święty”. Ale już “prawdziwy ognik” to chyba zbyt drobiazgowo. Można wprowadzić jakiś limit?

 • @ Paweł Żarkowski:
  Fff, co masz do mojego ognika?

  aneta.maria
  aneta.maria 2012.03.26 20:56
 • @ Paweł Żarkowski:
  Może poczekajmy aż tagów przybędzie i znikną te użyte tylko raz. Wtedy spróbujemy ustalić optymalną liczbę. L.

  administrator
  administrator 2012.03.26 21:08
 • @ aneta.maria:
  No, tagi spostrzegam jako coś w rodzaju indeksu rzeczowego. Nie dziwię się, że są w nim hasła znaczące. Ale wyobraź sobie indeks rzeczowy do dzieł Leibniza, w którym ktoś umieszcza takie słowa jak – mahometańska policja; królewskie odchody; afekt do zezowatego; obcowanie z oślicą (wszystko autentyki!)

  Pomysł L., żeby usuwać tagi występujące tylko raz jest fajny. Automatycznie doprowadzi do tego, o co mi chodziło.

 • Gdybym miał teraz wnioskować na podstawie intensywności użycia określonych tagów – a tę intensywność oddaje chyba wielkość czcionki tagu – co uważamy w Didaskalosie za pierwszorzędne, to oczywiście Boga i miłość. A szatan idzie łeb w łeb z wolnością. Niemal równie ważna jest msza. Prawdziwy ognik, jakkolwiek uroczy, nie jest faworytem. :-)

  Jarosław Dudycz
  Jarosław Dudycz 2012.03.26 22:33
 • @Paweł Żarkowski & Jarosław Dudycz
  Prosiaki z Was i tyle.
  Usunę.

  aneta.maria
  aneta.maria 2012.03.26 22:36
 • @ aneta.maria:

  Będę przyjmował zakłady, czy tag “szatan” zbliży się wielkością do tagu “Bóg”. :-)

  Jarosław Dudycz
  Jarosław Dudycz 2012.03.26 22:38
 • Kusi mnie, by oznaczać każdy mój tekst tagiem “prawdziwy ognik” – by rósł w siłę. Ale Aneta na to z ukosa :(. L.

  administrator
  administrator 2012.03.26 23:41
 • Chciałem zgłosić, że nie mogę wysłać poczty. Kilkam na “Odpowiedz”, po czym pojawia się w polu Odbiora tekst “Enter name here” i czego bym tam nie wpisał (login, nazwa użytkownika etc.), to poczta się nie wysyła.

 • @ Abominacja Desolacji:
  Hm, po wpisaniu już pierwszej litery powinna się wyświetać lista wyboru adresatów. Nie ma jej? Jaka to przeglądarka? L.

  administrator
  administrator 2012.03.27 09:30
 • @ administrator:
  Nie ma, niestety. A używam Opery.

 • U mnie na Operze działa.

  Jaka to wersja opery? Może jakieś wtyczki coś blokują? L.

  administrator
  administrator 2012.03.27 09:52
 • @ administrator:
  Dzięki, trzeba u mnie nacisnąć spację i działa.

 • Ogłoszenie ws. wersji mobilnej
  Zapewne niektórzy, odwiedzając nas z komórek, zauważyli, że Didaskalos wygląda inaczej – innymi słowy posiada wersję mobilną, jak niektóre portale. Zrezygnowaliśmy jednak z narzucania jej wszystkim posiadaczom smartfonów i podobnych, gdyż jest bardzo niedopracowana, a jedyne, co daje, to dostosowanie szerokości strony do ekranu urządzenia.

  Być może ulepszymy ją kiedyś. Tymczasem jednak pozostawiamy wybór. Niezależnie od urządzenia, wersja mobilna działa pod adresem http://m.didaskalos.pl, a główna – http://didaskalos.pl

  L.

  administrator
  administrator 2012.03.29 20:34
 • Nie mam żadnego pytania, tylko chcę napisać spontanicznie, że bardzo lubię ten mały kwadracik po prawej stronie.

  Mam na myśli logo, które odsyła na stronę główną. Mała rzecz, a cieszy.

 • @ Paweł Żarkowski:
  I wiesz, kto go wymyślił? :))))))))))))))))

  aneta.maria
  aneta.maria 2012.04.02 19:43
 • Ja sobie też czasami tak klikam i klikam, i klikam. Tak mnie to jakoś rajcuje… Myślicie, że takie klikanie bez opamiętania, dla rekreacji, może mi zrobić krzywdę? ;-)

  Jarosław Dudycz
  Jarosław Dudycz 2012.04.02 19:46
 • @ Jarosław Dudycz:
  Słowo daję, że ja Ci zrobię krzywdę :^) ;)

  aneta.maria
  aneta.maria 2012.04.02 19:49
 • Jarosław Dudycz napisał(a):

  Myślicie, że takie klikanie bez opamiętania, dla rekreacji, może mi zrobić krzywdę

  Ja mogę. Fałszujesz statystyki :^) L.

  administrator
  administrator 2012.04.02 19:59
 • Szanowna Administracjo,
  czy byłoby możliwe uwidocznienie dla każdego zalogowanego użytkownika powiadomienie o odebranej poczcie, ale na stronie głównej (i tylko dla niego). Przy “Twoje konto” (np. razem) pojawiałaby się np. literka: 2 czyli: przyszły dwa listy.
  Byłoby to ułatwienie dla takich gapiów jak ja, co to zapominają odbierać pocztę.

  razem 2012.04.06 18:32
 • @ razem:
  Postaramy się. Tymczasowo proszę sprawdzać skrzynkę e-mail, która posłużyła do rejestracji (powinny tam dochodzić powiadomienia o nowej poczcie wewnętrznej). Pozdrawiam, L.

  administrator
  administrator 2012.04.06 20:48
 • @ administrator:

  Dziękuję.

  razem 2012.04.06 21:04
 • Hej, administracjo!

  Nie działa ‘underline’ w komentarzach, a jest mi to potrzebne.

 • @ Paweł Żarkowski:
  Dzięki za zgłoszenie. Też się przyjrzymy (jak trochę się odrobię). L.

  administrator
  administrator 2012.04.15 17:35
 • HALO! HALO! HALO!
  Widzę nowe rejestracje na liście blogów, witam Was serdecznie i… proszę o zamieszczanie grafik.
  Jak widzicie, didaskalos jest oazą wolności ;). Ale żeby nie była to utopia (nie lubimy utopii), musi być jeden mały reżim. Jest to reżim graficzny :).
  Tak więc bardzo proszę o dołożenie do swego profilu zdjęcia/obrazka. Najlepiej w kwadracie i skali szarości. Ale inne formaty też można, opracujemy je.

  No i zachęcam do udziału. Proszę się nie bać, że są tu jedynie osoby, które się znają, już swobodnie czują i że wilkiem będą patrzeć na nowych. Śmiało! :)

  aneta.maria
  aneta.maria 2012.04.18 11:52
 • Nie wiem, czy to jest bardzo trudne do zrobienia i czy innym potrzebne…
  Czy nie mogłoby być tak, że gdy nie jestem zalogowana, a chcę napisać komentarz, to zamiast informacji o potrzebie logowania pojawiałoby się okno logowania i po zrobieniu czego trzeba byłoby się z powrotem tam, skąd się wyszło, czyli przy komentarzu w danym wątku, a nie na głównej stronie?

  MagCzu
  MagCzu 2012.04.18 12:16
 • Stanowisko, że nie lubimy utopii nie jest w żadnym razie stanowiskiem wszystkich członków redakcji Didaskalosa. Ja zdecydowanie lubię utopie i jeśli miałby kiedyś popełnić samobójstwo, to się ani nie powieszę, ani nie rzucę pod pociąg, tylko się właśnie utopie.

  Jarosław Dudycz
  Jarosław Dudycz 2012.04.18 12:16
 • @ Jarosław Dudycz:
  Jarku, to nie zajdzie, bo zostaniesz przedtem przeze mnie uduszony :^). Sio do kącika satyrycznego :P.

  aneta.maria
  aneta.maria 2012.04.18 12:20
 • @ MagCzu:
  @inni
  Jakieś drobne poprawki powinniśmy wziąć za rogi za ok. półtora-dwa tygodnie, jak się zrobi drobne okienko czasowe. L.

  administrator
  administrator 2012.04.29 23:09
 • Administracjo, dlaczego po wklejeniu kodu z Youtube’a w komentarzu nie dzieje się i nie pojawia się nic zamiast filmu ?

  Lu-que
  Lu-que 2012.07.01 17:25
 • @ Lu-que:
  Kod HTML w komentarzach (poza podstawowymi komendami formatującymi) jest, ze względów bezpieczeństwa, wyłączony i wycinany. Pozostają więc linki do wideo.

  http://www.youtube.com/watch?v=VFcWzT-nE8U&feature=related

  administrator
  administrator 2012.07.01 17:28
 • Może już ktoś o tym pisał, ale jeśli tak, to przeoczyłem: nie działa znowu underline.

 • @ Paweł Żarkowski:
  Podkreślenia chyba nie ma od początku (dla nie-adminów). Tak już WordPress to ustawił, aczkolwiek spróbuję go zmusić do współpracy, gdy już znajdę czas by troszkę rozbudować Didaskalosa.

  Tymczasem jednak zrobiłem aktualizację platformy – jeśli komuś coś nie działa, to proszę o informację :).

  LP

  administrator
  administrator 2012.11.24 01:10
 • Były tu pytania i odpowiedzi o powiadomieniach o poczcie / prywatnych wiadomościach. A ja mam inne pytanie: o mailowe powiadomienia o tym, że ktoś:
  - skomentował mój wpis (post)
  - skomentował czyjś wpis, który ja wcześniej komentowałem
  Oba są standardem w necie. WordPress tego nie obsługuje?

  serg
  serg 2012.11.29 14:48
 • @ serg:
  Z tym może być trudność (choć jeszcze popatrzę) nie tyle ze względu na samego WordPressa, co na specyfikę implementacji, ale rssy komentarzy pod daną notką da się zrobić bez problemu. Byłoby? :)

  LP

  administrator
  administrator 2012.11.30 00:21
 • Jasne, racja, dzięki.

  serg
  serg 2012.11.30 03:37
 • Dzisiejsze prace konserwacyjne zostały zakończone. Jakby komuś coś nie działało – proszę pisać.

  administrator
  administrator 2013.02.17 15:42
 • W ramach walki ze spamem dodałem wczoraj do Didaskalosa wtyczkę, która sprawdza logowania i rejestracje pod tym kątem. Chyba zbyt dobrze sprawdzała, bo mogły wystąpić problemy z logowaniem (za co przepraszam). Jeśli komuś wciąż wieszałoby się na logowaniu, proszony jest mocno i usilnie :) o skorzystanie z maila kontaktowego w dziale “kontakt” na dole strony i informację o tym.

  L.

  administrator
  administrator 2013.03.04 11:01
 • Strony logowania i niektóre inne są teraz chronione certyfikatem SSL (jest to technologia szyfrująca komunikację i autoryzująca stronę – objawia się kłódeczką na pasku adresu przeglądarki). Wprowadzenie tego rozwiązania na chwilę zepsuło usuwanie komentarzy, ale już powinno być ok.

  LP

  administrator
  administrator 2013.04.03 11:15

Add Comment RegisterNapisz komentarz