Autorskie bibliografie

Poniżej zamieszczać będziemy tytuły książek, które użytkownicy uznali za godne polecenia. Propozycje prosimy nadsyłać w komentarzach. Każda propozycja powinna zawierać:

 • Tytuł
 • Autora
 • Wydawnictwo
 • Miejsce i rok wydania
 • Krótki opis zawartości

 

A oto nasza lista:

 

“Kto zabił Jezusa” John D. Crossan. Wyd. Książka i Wiedza, Warszawa 1998

John Dominic Crossan (jeden z założycieli Jesus Seminar, profesor studiów biblijnych na DePaul University, Chicago) odwołując się do różnych świadectw historycznych przedstawia ewangeliczne opisy śmierci Jezusa jako “historyzację proroctw”, czyli relacje głęboko modyfikujące opis rzeczywistych zdarzeń paschalnych i czyniące to w taki sposób, by wyglądały one na spełnienie tekstów prorockich obecnych w tradycji żydowskiej.

nadesłał: Paweł Żarkowski

 

“Starożytny Izrael. Od Abrahama do zburzenia Świątyni Jerozolimskiej przez Rzymian” praca zbiorowa pod red. Hershela Shanksa, Vocatio, Warszawa 2007

nadesłał: Infinitus

 

Komentarz żydowski do Nowego Testamentu” Stern David H. Vocatio, Warszawa 2004

nadesłał: Infinitus

 

 

Komentarze (3)
 • 1. Jeśli chodzi o przekłady Biblii to ja korzystam głównie z programu e-Biblia. Bliższych informacji można się dowiedzieć na stronie http://www.e-biblia.pl. Jednak z moich dotychczasowych doswiadczeń jeśli chodzi o przekłady na język polski to bezprzecznie najlepszy jest Grecko-Polski Nowy Testament z serii Vocatio. Przekład jest interlinearny wraz z tekstem greckim. Jeszcze się na Nim nie zawiodłem. Wart jest swojej, niestety niemałej, ceny. W tej serii także niezły jest Komentarz Żydowski do NT napisany przez żyda mesjanistycznego Davida Sterna. Ciekawe jest zarówno samo tłumaczenie, jak i Jego do niego komentarze.
  2. W serii Vocatio ukazał się także podręcznik historyczny “Starożytny Izrael. Od Abrahama do zburzenia Światyni Jerozolimskiej przez Rzymian”. Jest to praca zbiorowa pod redakcją Hershela Shanksa. Książka ciekawa choć nierówna. Szczególnie polecam trzy pierwsze rozdziały: okres patriarchalny, Izrael w Egipcie i Okres Sędziów. Trochę mi się zdekonstruowało…

  infinitus
  infinitus 2012.05.07 23:02
 • Właściwym miejscem dla e-biblii jest chyba dział http://didaskalos.pl/jezus-seminarium/linki-do-slownikow-i-tekstow-biblijnych/ Nie do końca jestem pewien, bo pod adresem jest link do ściągnięcia jakiejś aplikacji. Nie wiem, czy funkcjonuje ona samodzielnie na komputerze, czy jest modułem do współpracy z zasobami sieciowymi (jak np. Google-Earth) Dlatego tradycyjnie proszę o krótki opis czego można się tam spodziewać.

  Za pozostałe linki dziękuję. Idą na główną stronę na razie bez opisów, żeby nie zwlekać. Nie czytałem żadnej z książek, a nie chcę dodawać ich charakterystyk zgadując o treści na podstawie tytułu, bo można się pomylić. Dlatego z wdzięcznością powitałbym jakieś przybliżenie – o czym są. Zresztą za chwilę umieszczę w tekście informacje, które powinny się znaleźć w propozycjach.
  Dzięki raz jeszcze.

  (PŻ)

 • https://sites.google.com/site/orygenesorgblog/Home/bible-search-books
  Znalazłam stronę Orygenes.org, ale nie wszystko mi się tam podoba. Na pewno warty polecenia jest ten zbiór bibliograficzny on-line dotyczący Biblii. Jak piszą autorzy: Bibliografia biblistyki przygotowana na podstawie projektu Google Search Book. Jest to próba zebrania i usystematyzowania zbiorów dostępnych on-line. Ok. 6500 pozycji.

  aneta.maria
  aneta.maria 2012.05.29 19:30

Add Comment RegisterNapisz komentarz