Manifest

Didaskalos| teksty – dyskusje – rozmowy to blogowisko teologiczno-filozoficzne co do tematów, lecz bynajmniej nie przeznaczone przede wszystkim dla zawodowych teologów i filozofów.

Przeciwnie, chcielibyśmy sięgnąć do tego, co jest u spodu i przed wszelką teologią i filozofią: do fundamentalnych pytań, zdziwień, myśli, które czasem wyrywają się na wolność z systemów narracji i konstrukcji życia. Chcielibyśmy, by było to miejsce na wyrażanie doświadczenia życia i obecności/nieobecności Boga w życiu lub pytania o istnienie Boga, na dyskusje o współczesnym świecie i historii cywilizacji (co to za czas, w którym przyszło nam żyć,  dokąd zmierza rozwój świata i czy w ogóle można mówić o jego celu), na poszukiwanie prawdy, na spotkanie osób, na rozmowy o miłości, wolności i wierze, na rozważania o tym, co jest najważniejsze, na refleksje o Jezusie, o chrześcijaństwie i religiach, ateizmie i agnostycyzmie, a także o Kościele/Kościołach, o Biblii i naukach wokółbiblijnych, itp.

Wszyscy, którzy się w tym dość szerokim (a jednak określonym) spektrum odnajdą, będą tu jak u siebie. Didaskalos.pl otwiera się na serca wszystkich osób, chcących tu przyjść i pokazać swoje myśli, doświadczenie, przeżycia, dzielić się nimi publicznie – czyli wobec nowych, obcych i nieznanych, którzy mogą okazać się bliscy, swoi i podobni, niezależnie od tego, skąd pochodzą i co wyznają.

 

Domena didaskalos.pl  historycznie należy do Wspólnot Drogi do Emaus, nieformalnej wspólnoty katolików (zob. drogadoemaus.pl). Pod tą domeną WDdE w latach 2008 – 2012 publikowała treść czterech papierowych numerów pisma Didaskalos (1999-2002) oraz inne materiały. Obecnie są one zarchiwizowane w prawej zakładce na stronie głównej: Didaskalos. Portal teologiczny. Archiwum.

WDdE oddaje miejsce w domenie didaskalos.pl redakcji nowego przedsięwzięcia (didaskalos| teksty – dyskusje – rozmowy) i zrzeka się reprezentowania treści publikowanych na portalu didaskalos.pl, zaś blogerzy nie reprezentują żadnych dóbr i treści WDdE. Członkowie WDdE, którzy zechcą blogować na nowym didaskalos.pl, wyrażają swoje osobiste poglądy, a nie „poglądy WDdE”. Innymi słowy, WDdE oddaje didaskalos.pl w dzierżawę, jak talenty, które – ufamy – wyjęte spod kontroli i puszczone w obrót, pomnażają się.

 

Co się tu pojawi? Co wydarzy? Czy będą to żywe rozmowy? Czy się poznamy i zaprzyjaźnimy? Wszystko jest możliwe. Bóg łączy osoby według Swej miłości i dotyczy to również przestrzeni Internetu.

 

                                                                                                                Jarosław Dudycz

                                                                                                                Leszek Para

                                                                                                               Aneta Szuniewicz

 

25 marca 2012 r. w przeddzień Uroczystości Zwiastowania Pańskiego

 

Komentarze (12)
 • Po przeczytaniu artykułu w Tygodniku Powszechnym zdecydowałem się dołączyć do społeczności didaskalos. Mam nadzieje spotkać na tym portalu ludzi poszukujących dobra, piękna i sprawiedliwości – a tym samym sensu życia. Bo jeżeli to wszystko nie istnieje, jest ułudą, to po co żyć?

  Jacenty 2012.07.23 21:51
 • @ Jacenty:
  Witam Pana serdecznie :)
  Też mamy co do siebie samych (i osób tu przychodzących) nadzieję, że tego właśnie szukamy. Nadto prawdy, mądrości i miłości :).
  Zapraszam do czytania, pisania i rozmów.

  Aaaaa! Czy można prosić o zdjęcie lub grafikę do profilu? ;)

  aneta.maria
  aneta.maria 2012.07.23 22:36
 • Mam zaszczyt przedstawić dramat krótki, acz mocny:

  Zdjęcie lub grafika

  Występują:

  Barack Obama
  Aneta

  Barack Obama zakłada blog na stronie Didaskalos.pl, w pierwszym wpisie wita się ze społecznością i czytelnikami.

  Barack Obama:
  Didaskalos to bardzo odpowiedzialny portal, znany sojusznik rządu amerykańskiego, krzewiciel najwyższych wartości, obrońca demokracji i pokoju. Jego wkład w budowę światowego ładu opartego na równości wszystkich ludzi jest nie do przecenienia. Bardzo się cieszę, że będę mógł tu pisać o tym, co kluczowe: o zmniejszaniu arsenałów nuklearnych i odnawialnych źródłach energii. Niech żyje przyjaźń Ameryki i Didaskalosa!
  Aneta:
  Aaaaa! Czy można prosić o zdjęcie lub grafikę do profilu? ;)
  Barack Obama:
  Jasne. przesyła zdjęcie ze spotkania z Putinem

  Kurtyna opada przy dźwiękach hymnu USA.

  Jarosław Dudycz
  Jarosław Dudycz 2012.07.23 23:47
 • @ Jarosław Dudycz:
  Oj no. Nie cierpię tych szablonów, armii klonów. Grafika indywidualizuje :P

  aneta.maria
  aneta.maria 2012.07.23 23:54
 • witam, jestem tu pierwszy raz i szczerze mówiąc nie ogarniam, jednak korzystając z okazji , że w ogóle mogę gdzieś cokolwiek napisać, a mianowicie zostałem porzucony po 20 latach małżeństwa, na dziś nie chcę opisywać mojego stanu , bo nadal nic albo prawie nic nie rozumiem choć upłynął już ponad rok, potrzebuje pomocy, kogoś, kto podpowie jak dalej żyć, z góry bardzo dziękuję i oczekuję na pomoc
  Pozdrawiam, jooneek

  jooneek 2012.09.18 17:41
 • @ jooneek:
  Wydaje mi się, że portal blogowy o tematyce teologiczno-filozoficznej nie jest właściwym i dobrym miejscem do udzielania pomocy w takich sprawach. Nie można udzielić komuś pomocy bez odsłaniania spraw osobistych, a te lepiej odsłaniać w rozmowie z kimś bliskim, terapeutą, księdzem – nie publicznie.
  Pozdrawiam

  aneta.maria
  aneta.maria 2012.09.18 17:53
 • @ aneta.maria:
  Rozumiem, myślałem raczej ,że to forum to również tematy bliższe człowieka i jego problemom, źle oceniłem stronę , przepraszam i pozdrawiam

  jooneek 2012.09.18 18:16
 • @ jooneek:
  Tak, tematy bliskie człowieka. Ale sposób funkcjonowania portalu – każdego zresztą – nie pozwala na udzielanie pomocy, za którą można wziąć odpowiedzialność. Jeśli komuś to, co przeczyta, pomoże, to dobrze. Ale nikt tu nie może wziąć na siebie takiej roli pomagającego w życiowych kryzysach.

  aneta.maria
  aneta.maria 2012.09.18 18:21
 • @ aneta.maria:
  Dziękuję , rozumiem co Pani ma na myśli, jednak te życiowe kryzysy, dotykające obecnie cale rzesze ludzi , a więc człowieka, jego sensu istnienia, bycia dobrym , czy zmagania się ze złem, czy to nie są tematy bliskie teologi i filozofii? Czy człowiek nie jest dość ważny…? ps. tak przy okazji polecam pozycje książkowa ; Chodzi o Boga;
  są to rozważania o teologi Benedykta xvI, bardzo pouczająca pozycja , warto przeczytać

  jooneek 2012.09.18 18:43
 • @ jooneek:
  Wszystkie sprawy człowieka są bliskie teologii i filozofii.
  Natomiast szukanie pomocy w swojej sprawie osobistej należy skierować pod właściwym adresem, didaskalos nie pełni takiej funkcji.

  aneta.maria
  aneta.maria 2012.09.18 18:55
 • Witam, Bardzo ciekawe forum, kto to jest ten Krzysztof Paczos? Co wy tu jakie psychomanipulacje robicie? Nowy Mesjasz epoki postmodernizmu? Ogldam jego wyklady czuje ze wlasnie tego szukalm. Daje linka znajomym i kazdy pisze wlasnie tego szuka “oto mi chodzilo”. Ja mowie co jest grane nagle wszyscy szukali tego jak zaklęci. Pytaja sie mnie skad wiedziles ze tego szukalem/am. Ja mowie nie wiem, ale moja reakcja byla taka sama. Co jest grane? Ateisci sie nawracaja, watpiacy odzyskuja nadzieje. Otworzcie sekte zapisze sie :-)

  odmieniec 2012.11.18 23:01
 • odmieniec napisał(a):

  kto to jest ten Krzysztof Paczos?

  Niestety, to akurat jest ściśle tajne ;)
  Zapraszamy do czytania wszystkiego.

  (wykłady KP są tu: http://didaskalos.pl/wyklady, a poza tym inni autorzy i samopodważająca się społeczność ;): http://didaskalos.pl/aneta-maria/czytanie-czytan/#comment-7586 )

  aneta.maria
  aneta.maria 2012.11.18 23:15

Add Comment RegisterNapisz komentarz